Príbeh | Pán ma počuje

25.7. 2016Michal Prno572x

To som, ale nevedel, že to bude ešte horšie…

 

Príbeh začína

Zobudil som sa o druhej v noci a veľmi ma bolelo brucho. Veľmi veľmi. Chcel som to dostať zo seba von, ale nešlo to. V bolestiach som čakal, skúšal a po troch hodinách to konečne prišlo alebo skôr všetko to vyšlo. Zmorený som si ľahol spať nevediac, že to bude ešte horšie.

O dve hodiny som bol „vyspatý“ a začal sa deň hrozného utrpenia. Extrémna bolesť brucha, ktorú som nikdy predtým nezažil, vracanie s veľkým krikom a slzami v očiach, nevyspatosť a navyše bolesť hlavy. Hrozné utrpenie!

pain-277062_1280

 

Nevedel som ani sedieť, ani ležať a nevládal som ani stáť. Ľahol som si na pravý bok, potom na ľavý, potom inak, nič mi nepomáhalo. Dal som si mätový čaj, išiel von. Dal som si sódu bikarbónu, aj tá išla von. Dal som si obyčajnú vodu, fuj to sa nedalo stráviť. Ani jesť, ani piť. Elektrický vankúš na brucho tiež nepomohol. Jednoducho nič nezaberalo.

Bolo to hrozné a nevedel som, čo s tým. Nedokázal som na nič myslieť, na nič sa sústrediť. Iba som bezhlavo pozeral videá na počítači, snažiac sa zabudnúť na tú extrémnu bolesť. Snažil som sa zaspať, ale ani to nešlo. Navyše ma začala trápiť zimnica a mal som zvýšenú teplotu. Bol som jednoducho vydaný na pospas tejto bolesti.

Sila modlitby

Večer, pred spaním, sa modlievam spolu s deťmi. Nie otčenáš, nie zdravas mária, žiadne bezmyšlienkovité opakovanie slov. Modlíme sa k Bohu vlastnými slovami. A ja som dnes, po celom dni bolesti, prosil Boha, aby ma uzdravil, aby bolesť odišla. Prosil som tiež o spánok. A všetko som to uzavrel slovami „Ja chcem byť uzdravený Pane. Nemám na to nárok, ale ak chceš Pane, uzdrav ma prosím ťa.“

hands-750281_640

Po modlitbách som sa vrátil k počítaču, že budem pokračovať v dalšom bezduchom pozeraní v snahe zabudnúť. Ešte predtým som si však povedal, že som už fakt hladný a je mi to jedno, či to vyvrátim alebo nie, ale dám si nejaké sucháre. Pár som ich zjedol a sadol som si k počítaču. Po chvíľke som si však ľahol, že skúsim pozerať z postele. Takmer okamžite som zaspal.

Prespal som celú noc, ráno som sa zobudil a bolesť bola preč. Stále som niečo cítil, ale tá ukrutná bolesť zmizla. Wau, hovorím si. Boh ma vypočul! Boh ma fakt počuje!

 

Príbeh pokračuje

Lenže to ešte nie je koniec. Počas dňa sme sa dostali k čítaniu z Biblie a manželka zhodou okolností vybrala na čítanie práve túto stať o malomocnom:

(Mt 8,1) A keď sišiel s vrchu, išlo za ním mnoho zástupov. 2 A hľa, malomocný pristúpiac klaňal sa mu a vravel: Pane, keby si chcel, môžeš ma očistiť. 3 Ježiš vystrel ruku, dotknul sa ho a povedal: Chcem, buď čistý! A hneď bolo očistené jeho malomocenstvo.

A potom sme sa učili (spolu s deťmi) naspamäť veršík:

(Mk 1,41) A Ježiš, ľútosťou hnutý, vystrel ruku, dotkol sa ho a povedal mu: Chcem, buď čistý!

To mi prišlo vhod, lebo večer začalo bolieť brucho môjho syna. Kričal, plakal, vracal a pýtal sa ma: „Prečo ma to tak strašne bolí?“ a „Kedy to prestane?“. Mal to isté, čo ja…

Skúsil som mu dať čaj, ale hneď išiel von. Ani elektrický vankúš nepomohol. Vedel som, čo ho čaká. Hrozná neznesiteľná bolesť celú noc a potom celý deň, možno dlhšie. Vedel som, že fyzicky mu neviem nijako pomôcť.

 

Môžem vôbec?

Preto som si sadol na svoju posteľ a rozmýšľal som nejako takto. Mal by som prosiť Boha o jeho uzdravenie. Môžem prosiť Boha. Ale Boh predsa nie je predsa na špagátiku a nevyplní všetky modlitby len preto, lebo to práve ja chcem. Čo ak ma nevypočuje. Mne pomohol, ale kto som ja, že ma Boh musí vypočuť. Kde mám istotu, že ma vypočuje?

Istotu nemám. Tak, čo mám robiť? Má vôbec zmysel sa modliť? Prosiť, keď neviem, či ma Boh chce vôbec vypočuť. Načo prosiť, keď aj tak ho to možno nezaujíma a chlapec musí trpieť. Celý tento myšlienkový proces ukončilo to, že som si pripomenul verš:

(Žid 11,6) A bez viery nie je možné ľúbiť sa Bohu. Lebo ten, kto prichádza k Bohu, musí veriť, že je, a že tým, ktorí ho snažne hľadajú, je odplatiteľom.

Prestal som teda rozmýšľať tak, že Boh ma musí vypočuť. Musím chcieť to, o čo sa modlím a jednoducho sa odovzdať do Božej vôle. A ja som aj chcel, ale odovzdať sa do Božej vôle nie je také jednoduché. Prekonať vlastnú pýchu a nechať Boha rozhodnúť o svojom osude? To chce pokoru. Túžil som však aspoň po nejakej nádeji, že Boh si ma aspoň vypočuje.

Zvláštne je, že práve dnes sme sa učili ten veršík:

(Mk 1,41) A Ježiš, ľútosťou hnutý, vystrel ruku, dotkol sa ho a povedal mu: Chcem, buď čistý!

Malomocný chcel byť čistý, prišiel k Ježišovi a rovno mu povedal: „Keby si chcel môžeš ma očistiť“. A čo na to povedal Ježiš? Potreboval si to premyslieť? Alebo ho ešte trochu potrápiť? Nie. Akoby automaticky reaguje v štýle „Jasné, že chcem.“ To ma priviedlo k slzám. Boh chce! Uzdraviť, pomôcť, spasiť. A jediné, čo treba, je prísť k nemu s vierou.

Tak som sa teda pomodlil za syna. S vierou, že Boh ma počuje a s nádejou, že Boh ma miluje. Ráno ho už brucho nebolelo… prešlo mu to oveľa rýchlejšie ako mne. Čo dodať? Pán je mocný a milujúci. Sláva mu!

 

Ponaučenie

Ponaučenie z tejto príhody je ešte jedno. Tá bolesť, ktorú som zažil bola úplne hrozná, neutíchajúca a prenikavá. Ak je ohnivé jazero „iba“ takáto bolesť, tak to je čosi hrozného. Treba všetkých, čím skôr varovať. A preto ty, ak si ešte nenašiel spasenie, uznaj svoju hriešnosť a pros o milosť. Lebo Boh chce.

(2 Pt 3,9) Pán … nechce, aby niektorí zahynuli, ale aby všetci prišli ku pokániu.

 

Michal Prno
Michal Prno

Odmalička som bol vedený ku katolíckej viere. Nič iné som nepoznal a nič iné mi ani nechýbalo. Bol som miništrant, neskôr kostolník a stále katolík. V roku 2010 som po istých udalostiach došiel k názoru, že funkcia pápeža nemá s Bibliou nič spoločné a prestal som chodiť do kostola. Nasledovalo hľadanie a tápanie, motanie sa v kruhu a pokračujúci duchovný úpadok, ktorý začal ešte, keď som bol katolíkom. Úplné dno svojej zvrátenosti som dosiahol začiatkom apríla 2015. Celý môj príbeh si môžeš prečítať tu.

(Mt 7,21) Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane! vojde do nebeského kráľovstva, ale ten, kto činí vôľu môjho Otca, ktorý je v nebesiach.

Informáciu o autorských právach nájdeš tu. Chceš mi niečo odkázať? Pokračuj sem. Zaujímajú ťa nové články? Dám ti vedieť!