Ako to vyzerá rok (aj čosi) po mojom obrátení?

23.6. 2016Michal Prno1083x

Pár slov o tom aké dôsledky prinieslo do môjho života moje obrátenie.

 

Utopenec na hladine

V prvom rade musím uznať jednu úplne jasnú vec. Nie ja som bol strojca svojho spasenia, nie ja som ho spôsobil alebo zapríčil. Boh sa nado mnou zmiloval.

Predtým som bol duchovne mŕtvy, neschopný si poradiť so svojim hriehom. Lenže Boh bol ku mne neskutočne milostivý, zľutoval sa nado mnou, nezabudol na mňa na chudáka a narodil som sa znova.

Spasenie neznamená, že zo dňa na deň som sa stal dokonalým, ale že zo dňa na deň som ožil.

Lepšie sa to ani nedá povedať. Je to také jednoduché, také jasné a pritom pre ľudí tak nepochopiteľné a skryté. Boh sa zmiloval. On. Ja som neurobil nič. Bol som ako utopenec plávajúci na hladine. Pán nasadol do motorového člna, prišiel ku mne, naložil moju mŕtvolu a odviezol ma na breh. Tam ma resuscitoval a oživil. Hneď ako to urobil, som sa mu vrhol k nohám, poprosil o odpustenie a možnosť byť jeho sluhom.

 

Realita bežného dňa

Spasenie neznamená, že zo dňa na deň som sa stal dokonalým, ale že zo dňa na deň som ožil. Bol som mŕtvy a teraz žijem. Bol som otrokom hriechu a už nie som.

rose-1473695_1280

Spasenie je podobné tomu ako keby som bol uväznený ako zajatec niekde v pralese, chytený šialenými ľudožrútmi. Istý človek by sa rozhodol ma zachrániť. A to tak, že svojho syna ponúkne ako výmenu za mňa. Ja budem slobodný a jeho syna zjedia. Akú veľkú lásku má ten človek a jeho syn voči mne? A nielen to. Ako veľmi im za to budem vďačný, že to pre mňa urobili? To sa nedá vysloviť.

Som na tom podobne. Vďačný Pánovi, že ma zachránil, že ma oživil vo svojej preveľkej milosti. Tento článok som napísal, aby ste mali predstavu, že čo to znamená byť znovuzrodený a ako sa to prejavuje. Spísal som preto konkrétne praktické dôsledky môjho spasenia:

  1. Fajčenie
  2. Citlivosť na urážanie Boha
  3. Šoférovanie
  4. Hudba
  5. Biblia
  6. Sex

1. Fajčenie

Predtým som fajčil najmä cigary. Samozrejme nie každý deň, v zime vôbec, ale v lete niekoľkokrát do mesiaca. Cigarety som fajčil veľmi veľmi veľmi zriedkavo. Nebol som teda závislý a nepotreboval som si zapáliť, ale chutilo mi to. Dnes nemám potrebu fajčiť. Vôbec žiadnu. Ani cigary, ani cigarety, ani nič. Rovnako nemám žiadnu potrebu piť alkohol. Aj jedno aj druhé môžem, lebo Biblia mi to nezakazuje, ale ja nejako nemám chuť.

2. Citlivosť na urážanie Boha

Stal som sa super citlivý na to, ak niekto povie „preboha“, „bože“, „ježiši“, „o môj bože“ a iné podobné výrazy. Extrémne mi to vadí.

3. Šoférovanie

Jazdím (takmer) podľa predpisov. Napísal som takmer, lebo niekedy sa môžem zabudnúť alebo nejakú značku prehliadnuť, tak aby ma niekto zase nechytal za slovíčka. Rozdiel je v tom, že kedysi by ma mohol niekto obviniť z konštantného prekračovania povolenej rýchlosti v obci, mimo obce a aj na diaľnici. Nejazdil som agresívne, ale rýchlo. Je 180kmh veľa? Dnes jazdím ako dôchodca. Pretože, ako hovorí Písmo, ovocím Ducha je aj pokoj a trpezlivosť.

4. Hudba

Kompletne som prestal počúvať rap, resp. hip-hop. Predtým som to miloval. Basy a beat, to bolo moje. A teraz? V rámci písania tohto článku som si pustil nejaké veci z Youtube. Napr. Snoop-Williams:Beautiful, 50c-Snoop:PIMP, 50c:In Da Club, Outcast:MsJackson, Fugees:Killing Me Softly. Výsledok? Počujem beat, ale akosi úplne som voči nemu ohluchol. Počujem ho, ale nič to so mnou nerobí. A keď navyše počujem slová „living in sin“, už to ďalej nemám záujem počúvať. Niečo vo mne sa zmenilo. Ešte doplním, že asi mesiac po svojom obrátení som na intenzívne upomínanie Ducha Svätého vymazal všetky mp3-ky s hudbou.

5. Biblia

Bibliu čítam skoro každé ráno. Parádna vec. Je skvelé, že Boh (entita, ktorá nás presahuje nekonečným spôsobom) bol ochotný povedať nám niečo o sebe a o svojom stvorení, o nás samých. Vždy znova a znova tam nájdem niečo, čo sa ma týka.

Nie je Biblia ako Biblia

6. Sex

Po mojom obrátení u mňa nastal obrat aj v oblasti sexu. Mal som jeden sexuálny fetiš, ktorý úplne zmizol. Predtým ma to vzrušovalo a teraz už nie. Je naozaj šokujúce ako veľmi dokáže znovuzrodenie človeka zmeniť. Boh má jednoducho úplne jasnú predstavu, čo je správne a čo je nesprávne vo všetkých oblastiach života človeka.

 

Zhrnutie

Všetky veci, ktoré som uviedol nie sú nejako brutálne viditeľné na povrchu alebo sú viditeľné iba čiastočne. Do mojich vzťahov sa moje obrátenie pretavuje postupne a trochu pomalšie. Určite to však vidieť. S manželkou sme si otvorene pohovorili o niektorých ťažkých veciach, milujem ju viac ako kedykoľvek predtým a vždy, keď jej urobím zle, som mojim obráteným človekom, mojim vnútrom, prinútený sa jej ospravedlniť. Pretože Boh chce pre mňa iba to dobré a tak ma kázni a vychováva zo mňa lepšieho človeka.

… spása nie je zmena zvonku dovnútra, ale zmena zvnútra von

Vzťah s mojimi deťmi sa tiež upravil k lepšiemu. Venujem im viac času a som citlivejší na ich potreby. Tiež mi začalo záležať na tom, aby aj oni spoznali Boha a pravdu o ňom, aby aj oni mohli byť spasení. Rovnako mi začalo záležať na tom, aby aj moja rodina počula dobrú správu evanjelia, aby aj oni pochopili, že sú cestujúcimi rýchlovlaku s cieľovou zastávkou ohnivé jazero a že s tým musia urýchlene niečo urobiť.

Takže tak. Dúfam, že to niekomu poslúži, aby pochopil, že spása nie je zmena zvonku dovnútra, ale zmena zvnútra von. Boh zmení jadro človeka a on už navonok nemôže byť taký istý ako bol predtým. Starý človek je mŕtvy a nový človek žije.

Vďaka Pane!

 

Michal Prno
Michal Prno

Odmalička som bol vedený ku katolíckej viere. Nič iné som nepoznal a nič iné mi ani nechýbalo. Bol som miništrant, neskôr kostolník a stále katolík. V roku 2010 som po istých udalostiach došiel k názoru, že funkcia pápeža nemá s Bibliou nič spoločné a prestal som chodiť do kostola. Nasledovalo hľadanie a tápanie, motanie sa v kruhu a pokračujúci duchovný úpadok, ktorý začal ešte, keď som bol katolíkom. Úplné dno svojej zvrátenosti som dosiahol začiatkom apríla 2015. Celý môj príbeh si môžeš prečítať tu.

(Mt 7,21) Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane! vojde do nebeského kráľovstva, ale ten, kto činí vôľu môjho Otca, ktorý je v nebesiach.

Informáciu o autorských právach nájdeš tu. Chceš mi niečo odkázať? Pokračuj sem. Zaujímajú ťa nové články? Dám ti vedieť!