Aj toto čítajú 10-ročné deti povinne! Chlapci padli z višne, dievčatá z jahody

1687x

Rozmýšľate, čo podporuje v deťoch rebéliu voči rodičom? Čo ich učí zlé vzorce správania, o ktorých ani len netušili? Kto v nich pošliape krv Ježiša Krista? Povinné čítanie v škole!

Chlapci padli z višne, dievčatá z jahody

Toto je názov knihy, ktorú dostane 10-ročný piatak na základnej škole v rámci povinného čítania. Napísali ju Gabriela Futová (1971)Roman Brat (1957), predstavitelia súčasnej spisovateľskej obce. Kniha vyšla v nakladateľstve Forza Music v roku 2010 a toto o spolupráci s Futovou napísal Brat:

Spolupráca s Gabikou Futovou bola skvelá. Samozrejme, že sme sa jeden druhému museli prispôsobovať, ale spoločnú reč sme našli bez väčších problémov. Fungovali sme na rovnakej vlnovej dĺžke, teda nijaká disharmónia. Naopak, podarilo sa nám autorsky zladiť…

Zdroj: Knižná revue 2013/03

A prečo o nej vôbec píšem?

Hneď ako ju syn doniesol zo školy ma Duch Boží viedol k tomu, aby som mu ju zobral a najskôr som si ju prečítal ja sám. Bolo to úplne automatické a samozrejmé, že to mám urobiť. Bolo to vedenie Božie. Doteraz sa mi nič podobné v súvislosti s jeho školou nestalo. Toto však bolo niečo výnimočné a teraz už aj viem prečo. Takú znôšku hnoja som v živote v detskej knihe nečítal. Áno, kniha možno nie je detská, ale tínedžerská, určená pre deviatakov. Prečo ju však majú čítať už piataci? Ale to je vlastne jedno. Ani tínedžeri sa nepotrebujú kŕmiť odpadkami. A čo mám konkrétne na mysli? Toto…

Naprieč knihou sa nesie idea rebélie voči rodičom. Žiadny prejav úcty voči rodičom, nič. Spisovatelia považujú rebéliu voči rodičom v čase puberty za normu. A to je len začiatok. Potom je deťom prezentované násilie páchané na zvieratách (rezanie potkana črepinou), násilie na spolužiakoch (pupkáč), sex, drogy a sprosté komentáre smerom k Ježišovi.

No a keďže viera v Boha je pre autorov, zdá sa, spiatočnícka a radšej veria, že ich prapredok bol kameň, tak sa dostane aj na propagáciu veštenia z tarotových kariet. V knihe nájdeme jednoducho celý balík skazenosti. Je to rýchlokurz rebélie voči autoritám (rodičia, učitelia, polícia) a ukážkový prehľad nesprávnych vzorcov správania. Tínedžeri, ktorých kniha opisuje, ukradnú auto učiteľovi, ktorého nemajú radi, predávajú drogy, robia si navzájom zle, páchajú násilie na zvieratách a veštia z kariet. Taká „normálka“ skazeného sveta. No a samozrejme si treba kopnúť aj do Ježiša.

Ľutujem rodičov, ktorí dovolili, aby takéto niečo vstúpilo do zatiaľ ako tak čistých a nepoškvrnených myslí ich detí. Veď si urobte obraz sami…

Úryvky z knihy

Násilie na zvieratách

A potom mi dali zjesť potkana. Povedali, že je to malý zajac, čo chytili na poli a upiekli ho. … Potom som sa dozvedel, že keď ho pitvali, ešte žil. Rozrezali ho črepinou z pivovej fľaše a tešili sa, keď od bolesti pišťal.

Šikana

Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Som rovnakého názoru. Ak niekto mohol dávať pupkáča mne, tak potom mám právo dávať pupkáča niekomu inému aj ja. Prvý raz ma starší chalani položili na zem asi pred tromi rokmi, a ja som fakt netušil, čo mi idú robiť. … Oni mi však vyhrnuli tričko, jeden z nich vytiahol desaťkorunu, napľul na ňu a päť ráz mi ju hodil na brucho.

Drogy

Keď bol Marek odo mňa asi desať metrov, pobehol som za ním a vytiahol som vrecko s mariškou.
– Je prvotriedna, nekúpiš?
– Ty predávaš marišku? Odkedy fičíš na takýchto kšeftoch?
Mlčal som. Jasné, že som bol ticho. Prečo by som mu mal vešať na nos, že potrebujem prachy, veľa prachov, inak si ma díleri podajú, a navyše som u nich skončil…
– Dobre, jednu od teba kúpim. Ty si pomohol mne, ja pomôžem tebe, – usmial sa na mňa Marek a siahol do vrecka.

Incest

Rodičia sa radšej ustavične zohrievajú. Chápal by som, keby v zime, ale načo sa zohrievajú v lete? Nech je ako che, potom sa nám zakaždým narodia noví súrodenci. … Moji dvaja starší bratia sa so sestrami tiež zohrievajú. Preto bude mať štrnásťročná Kamila dieťa.

Urážanie Krista

Kamoši k farárovi nemali záujem prísť. Tvrdili, že tie jeho kydy nebudú počúvať. „Určite bude hovoriť o tom ukrižovanom, ale to je konina, lebo on nie je nijaký kráľ, ani spasiteľ. A ani dobrý chlap nebude, keď sa nechal chytiť a pribiť na drevo. Škoda s ním strácať čas!“

Zhodnotenie

Myslím si, že túto knihu by deti povinne čítať V ŽIADNOM PRÍPADE NEMALI. Jednoducho nemali. Nezdá sa mi rozumné, aby sme deťom prezentovali nesprávne vzorce správania. Kvôli čomu to máme robiť? Vari niet kníh, kde sú opísané postavy, z ktorých si môžu vziať príklad? Alebo silou mocou potrebujeme mladistvých zlodejov, feťákov a násilníkov, ktorí pohŕdajú Kristom?

(Prís 4,23) Nado všetko, čo treba strážiť, strež svoje srdce, lebo z neho pochádza život.

A neberte ma zle, autori môžu byť svetským spôsobom „dobrí ľudia“. To však neznamená, že všetko, čo ich napadne a všetko, čo napíšu, sú perly hodné pochvaly. Táto kniha perlou určite nie je. Treba sa jej oblúkom vyhnúť.

Danielov názor (zdroj: Martinus)

Táto kapitola [s názvom Potkan] je skutočne výživná, zaradená v 1/2 knihy, keď už rodič ani netuší, čo dieťa číta. Na pár stranách máme návod ako týrať zvieratá (potkana rezali za živa), návod na incest (cigánske rozmnožovanie – otec s mamou sa zohrievajú, potom sa zohrievali aj bratia so sestrami), návod na vyzkúšanie drog (toulén je lepší a lacnejší ako alkohol). Takto vyzerá podsúvanie schém a programovanie ďalšej generácie. Odporúčam každému rodičovu túto kapitolu prečítať ešte pred kúpou.